۸۰۰هزار کارمند فدرال حقوق نمی‌گیرند
۸۰۰هزار کارمند فدرال حقوق نمی‌گیرند
دو طرحی که هر کدام به صورت جداگانه از سوی جمهوریخواهان و دموکرات‌ها در کنگره امریکا به منظور خارج کردن دولت امریکا از تعطیلی ارائه شد در کسب آرای لازم ناکام ماندند.

به گزارش جهان نيوز به نقل از جوان آنلاین، جمهوریخواهان که اکثریت را در مجلس سنای امریکا دارند نتوانستند لایحه پیشنهادی دونالد ترامپ برای بازگشایی دولت را به تصویب برسانند. همزمان طرح دموکرات‌ها برای بازگشایی موقت دولت هم به جایی نرسید.

بدین ترتیب صد‌ها هزار کارمند دولت جمعه دومین پرداختی ماه ژانویه خود را دریافت نکردند. قرار بود هر دو جناح جمهوریخواه و دموکرات طرح‌های پیشنهادی خود را برای تخصیص بودجه بخش‌های تعطیل مانده از دولت فدرال در صحن علنی به رأی بگذارند، اما تقریباً همه کارشناسان شکست هر دو طرح را پیش‌بینی کرده بودند، چرا که برای تصویب لوایح بودجه در مجلس سنا دست کم ۶۰ رأی موافق لازم است و هیچ کدام از دو جناح جمهوریخواه با ۵۳ سناتور و دموکرات با ۴۷ سناتور نتوانسته بودند پیش از رأی‌گیری موافقان کافی را به اردوی خود جذب کنند.

بدین ترتیب تعطیلی تاریخی دولت فدرال امریکا همچنان ادامه خواهد یافت و حدود ۸۰۰ هزار کارمند دولت برای دومین بار از دریافت حقوق خود محروم خواهند ماند. به گزارش بی. بی. سی، لایحه‌ای که جمهوریخواهان ارائه کردند شامل بودجه درخواستی دونالد ترامپ برای احداث دیوار مکزیک بود، اما همزمان به صد‌ها هزار مهاجری که در کودکی به همراه پدر و مادرشان به طور غیرقانونی به امریکا آورده شده بودند فرصت می‌داد سه سال دیگر از مزایای اجتماعی، چون مجوز کار و تحصیل استفاده کنند.

دموکرات‌ها که گفته‌اند حاضر نیستند حتی یک دلار برای احداث دیوار در مرز مکزیک تخصیص دهند با «ناچیز» خواندن امتیاز‌های این لایحه گفته بودند در حقیقت ترامپ امتیازاتی را پیشنهاد داده که خود او طی دو سال گذشته با لغو احکام باراک اوباما از این گروه مهاجران بدون مدرک سلب کرده بود. در مقابل، دموکرات‌ها در طرح پیشنهادی خود خواسته بودند با تخصیص بودجه‌ای در حد دو هفته برای بخش‌های تعطیل شده دولت، ترامپ را وادار کنند که مذاکره بر سر بودجه ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری خود را جدا از لوایح بودجه به بحث بگذارد و به قول آن‌ها از تعطیل کردن دولت به عنوان «گروگان برای به کرسی گذاشتن خواسته‌هایش» استفاده نکند.

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان موکدا گفته تا وقتی ترامپ به بازگشایی دولت تن ندهد حاضر به هیچ مذاکره و مصالحه‌ای نیست. او به خبرنگاران گفت: بنا دارد به رئیس‌جمهور امریکا نشان دهد که «نباید تعطیل کردن دولت را برای گرفتن هر امتیازی از کنگره رویه کند.» روز چهار شنبه دونالد ترامپ طی نامه‌ای به پلوسی اصرار کرد که می‌خواهد ۲۹ ژانویه برای ایراد سخنرانی سالانه خود به کنگره برود، اما پلوسی جواب داد که موافق تاریخ برگزاری این سخنرانی نیست و اصرار دارد آن را تا زمان بازگشایی دولت فدرال به تعویق بیندازد؛ اصراری که ترامپ بالاخره به آن تن داد و شب گذشته گفت که این سخنرانی را به بعد از بازگشایی دولت موکول می‌کند، اما برخلاف گمانه‌زنی‌ها بنا ندارد به غیر صحن اصلی کنگره این سخنرانی را در مکان دیگری ایراد کند.

  • نویسنده : خبرنگار
  • منبع خبر : جهان نيوز